O Klubie

Jak zaczynaliśmy ...

W 2005 roku w klasie pływackiej w Szkole Podstawowej nr 14 rozpoczęło naukę 25 uczniów. Pomysłem trenera i rodziców było, pokazanie dzieciakom jak najwięcej i nauczyć umiejętności pozaszkolnych. Nauka i doskonalenie umiejętności pływackich pozwalało na ciągłe oswajanie z wodą nie tylko basenową. Zimą trenowaliśmy pływanie a latem bawiliśmy sie w żeglarstwo. Dzięki świetnej umiejętności pływania dzieciaki uczyły się nurkowania, początkowo w sprzęcie ABC a później z aparatem oddechowym. W pływaniu startowaliśmy właściwie we wszystkich zawodach naszego regionu i prawie z każdych przywoziliśmy medale (choć nie to było dla nas najważniejsze). Naszymi najlepszymi zawodami było Grand Prix Toruńczyka gdzie wszyscy nasi zawodnicy zdobyli co najmniej jeden medal, a Ala Waśkowska została uznana za najlepszą zawodniczkę zawodów. Rok później (2010) nasza żeńska sztafeta w Mistrzostwach Województwa w Pływaniu zdobyła brazowy medal w konkurencji 4x100 stylem dowolnym. W 2010 roku pojechaliśmy pierwszy raz na zawody w aquathlonie do Lusowa, gdzie dziewczyny spróbowały startu w akwenie otwartym, a miesiąc później wystartowaliśmy w Amatorskich Mistrzostwach Płocka w Triathlonie i Aquathlonie. W aquathlonie wygrała Zuzia Tomczewska, druga była Ala Waśkowska, trzecia Izka Krużyńska a IV miejsce przypadło Adzie Waśkowskiej. Chłopcy również zaliczyli dobry start: Łukasz Wilk zajął II miejsce w aquathlonie, a Jasiek Marciniak VIII miejsce w triathlonie (ścigajac się na dystansie 400m pływania, 8 km jazdy na rowerze i 2 km biegu).  Wszyscy uczniowie popróbowali zabawy w żeglarstwo na łódeczce optimist, a niektórzy spróbowali nawet na desce z żaglem na pierwszym letnim obozie, po zakończeniu drugiej klasy. Dla dzieci, które połknęły bakcyla prowadziliśmy zajęcia z żeglarstwa jako nieformalna grupa do końca 2010 roku. W tym czasie rozpoczeliśmy współpracę z sekcją żeglarską AZS Poznzań, dzięki czemu mogliśmy rozpocząć ściganie się w ramach ogólnopolskiego programu NIVEA Błękitne Żagle (jest to jedyny taki program żeglarski na świecie). Po roku mali żeglarze rozpoczęli ściganie w grupie B. Tu pierwszy mały sukces Jasiek Marciniak zajał XVI miejsce w całym cyklu regat Pucharu Polski i awansował do grupy A. W tym samym sezonie 2009 Zuzia Tomczewska wygrała Regaty T. Imbierowicza W Grudziądzu. W nastepnym sezonie nadal startowaliśmy w cyklu regat Pucharu Polski oddzielnie w grupie A i  grupie B. Wszyscy zawodnicy żeglowali coraz lepiej zbierając doświadczenie na różnych akwenach, co zaowocowało kolejnym sukcesami. Jasiek wywalczył kwalifikację ido Finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży i wystartował wśród 65 najlepszych żeglarzy w kraju, jako jeden z najmłodszych. Zuzia w regatach w Grudziądzu zajęła tym razem dobre III miejsce. Niespodziankę na koniec sezonu sprawiła najmłodsza dziewięcioletnia żeglarka Małgosia Marciniak, zajmujac I miejsce w Regatach o Puchar Prezydenta Torunia. Na koniec sezonu 2010 podjęliśmy decyzję o sformalizowaniu naszej działalności i założyliśmy Klub Sportowu AQUA. Naszą pasją jest sport.

Nasze zamierzenia czyli jak działamy.
          Naszym celem jest wszechstronne wychowywanie młodych sportowców, dając im możliwość rozwoju osobowości i sprawności fizycznej. Realizujemy nasze zamierzenia poprzez szeroko rozumiany sport i rekreację ruchową, a głównymi „narzędziami” są żeglarstwo, pływanie i triathlon- dyscypliny, które łączy woda i doskonale nadają się do kształtowania osobowości młodych ludzi. Startujemy w zawodach małych i dużych. Początek sportowej przygody jest zawsze zabawą w sport i niech tak zostanie.

Jesteśmy członkami Stowarzyszenia Przyjazna Szkoła.